Nie odkładaj profilaktyki na później
W Polsce wciąż zbyt mało osób korzysta z darmowych badań przesiewowych. Na bezpłatną mammografię zgłasza się tylko ok. 33% uprawnionych kobiet 1, podczas gdy w wielu krajach UE bada się ponad 70–80%. Na kolonoskopię przesiewową, mimo że jest bezpłatna i bez skierowania, przychodzi zaledwie kilkanaście procent uprawnionych osób. W programie raka szyjki macicy oficjalna zgłaszalność spadła z ok. 20% do ok. 11%, co pokazuje, że odkładamy profilaktykę… na później.
Każda osoba, która dziś skorzysta z badań przesiewowych, realnie zwiększa szansę na wczesne wykrycie choroby i zmniejsza przyszłe koszty leczenia – dla siebie, swojego otoczenia i całego systemu.
Dlatego właśnie teraz tak ważne jest, aby korzystać z badań profilaktycznych, zanim pojawią się objawy. Wczesna profilaktyka to jedna z nielicznych interwencji, które jednocześnie poprawiają wyniki zdrowotne i obniżają długoterminowe koszty opieki.
Korzystając z badań dziś, dbasz o własne bezpieczeństwo jutro – i pomagasz budować system ochrony zdrowia, który zapobiega, a nie wyłącznie leczy skutki.

Jakie badania możesz wykonać podczas Urlopu na Profilaktykę?
1. Dane NFZ, 2026
2. USG piersi/badania ultrasonograficzne, 2026




